10.09.2012 | autor: Administrator


Jolanta Sobczyńska

 

Na Górnej powstaje Spółdzielnia Socjalna Szansa. Trzydzieścioro, do tej pory bezrobotnych, kobiet i mężczyzn będzie prowadzić tanią gastronomię, usługi krawieckie oraz klub malucha i placówkę podobną do domu dziennego pobytu dla seniora. Wszystko pod auspicjami Międzynarodowej Fundacji Kobiet.

 

 

Zaczęło się od kursu gastronomii i krawiectwa prowadzonego przez MFK. Uczestniczyły w nim bezrobotne panie.
 
– Na kursie miałyśmy też zajęcia z zakładania spółdzielni socjalnych – mówi Edyta Budzyńska z Bełchatowa, która w spółdzielni będzie prowadziła małą gastronomię.
 
– I tak zebrałyśmy się w kilkadziesiąt. Dołączyła do nas grupa panów i postanowiłyśmy założyć taką spółdzielnię w Łodzi.

 
Spółdzielnia powstanie w Parku Sielanka przy ul. Cieszkowskiego 2a.

 

– Właśnie trwa remont tych pomieszczeń – dodaje Justyna Kliombka-Jarzyna, psycholog, pracownik wydziału zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca na kursie dla pań. – Do sierpnia spółdzielnia założy tam bar z tanimi posiłkami, pogotowie krawieckie, usługi remontowe dla domu oraz punkt opieki nad seniorami działający na zasadzie domu dziennego pobytu. Planujemy też dobudowanie dodatkowego pomieszczenia na potrzeby przedszkola.

 
Prof. Zdzisława Janowska, przewodnicząca MFK, twierdzi, że budowa spółdzielni nie udałaby się bez wsparcia sponsorów. – Oni dawali materiały budowlane i wymieniali okna – mówi pani poseł. – Ale to będzie miejsce spotkań dla mieszkańców Górnej.