10.09.2012 | autor: Administrator


emka

 

 

Blisko sto osób przyszło na piknik spółdzielni socjalnej Szansa. Zorganizowały ją bezrobotne.

 

Szansę założyły pod kierunkiem prof. Zdzisławy Janowskiej, prezes Międzynarodowej Fundacji Kobiet. Fundacja zorganizowała im kursy zawodowe, pomogła zdobyć budynek na siedzibę i pozyskuje sponsorów potrzebnych, by wyremontować zrujnowany pawilon.

 

Działalność spółdzielni nastawiona jest na osiedle Rokicie: wiekowe bloki oraz wiele starszych i niezbyt zamożnych osób. Dla nich Szansa poprowadzi tani bar, punkt krawiecki i naprawy domowego sprzętu, klub seniora i zorganizuje opiekę nad przedszkolakami. Aby lepiej poznać przyszłych klientów, zorganizowała m.in. giełdę rękodzieła i kwiatów. Wczoraj członkinie spółdzielni zaprosiły mieszkańców na walentynkowy piknik. Gościny użyczyła komenda hufca Łódź-Górna w swojej siedzibie w parku Sielanka. Biletem wstępu była symboliczna złotówka, która pozwalała wziąć udział w losowaniu sympatycznych nagród, prócz tego był pyszny smalec i faworki, które przygotowała pani Edyta – przyszła szefowa kuchni w barze.

 

– Częstujcie się smakołykami i losujcie nagrody – namawiała prof. Janowska. – Dzisiejsze spotkanie ma dwa przesłania: walentynkowe – bądźmy dla siebie mili, kochajmy się, i drugie – zbudujmy razem spółdzielnię, gdzie zjecie doskonałe pierogi i naleśniki, naprawicie żelazko i spędzicie przyjemnie czas ze znajomymi.

 

– Nareszcie coś się ruszyło – cieszy się pan Zdzisław, mieszkaniec Rokicia. – W pawilonie była kiedyś restauracja, mój syn miał tam wesele. Później wszystko popadło w ruinę. Jak otworzą klub seniora, będę przychodził na szachy. I skorzystam z gastronomii. Obiecują dobre i tanie jedzenie, a ja jestem samotny i nie lubię gotować.

 

Zadowolenia nie kryje również pani Maria, tym bardziej że wygrała nagrodę główną: lodówkę. – Mam mamę staruszkę. Punkt opieki nad osobami starszymi to będzie dla niej dobre miejsce – mówi kobieta.

 

Tymczasem remont pawilonu spółdzielni wciąż się przedłuża, choć jest kilku poważnych sponsorów, którzy m.in. wykonują prace budowlane i instalacyjne, podarowali okna i część wyposażenia. Dlatego Szansa wciąż poszukuje nowych. – To nie muszą być wielkie sumy, wystarczą grosiki z waszej jednoprocentówki – zachęcała prof. Janowska, wręczając wszystkim kalendarze z numerem KRS, który trzeba umieścić w PIT.

 

Do czasu zakończenia remontu, który planowany jest latem, wszystkie panie muszą przejść jeszcze kurs ze spółdzielczości socjalnej w Instytucie Europejskim. Dzięki temu dostaną pożyczkę na prowadzenie działalności. Będzie to ok. 20 tys. zł.

 

Daj szansę Szansie: KRS 000008584 Centrum Tolerancji i Aktywności Zawodowej, nr rachunku bankowego: 34 8784 0003 2001 0198 0006