01.07.2013 | autor: Administrator

Blog dziennikarski / Autor: Paweł Rogaliński

Łódzcy bezrobotni wreszcie znajdą miejsca pracy! Wszystko to dzięki dobrze zorganizowanym działaniom mającym na celu stworzenie Spółdzielni Socjalnej „Szansa”. Pomysłodawcą projektu i pełniącą społecznie funkcję prezesa jest prof. Zdzisława Janowska. Potrzebna jest jednak pomoc odpowiedzialnych społecznie firm i osób prywatnych, chcących zaangażować się w projekt.
Międzynarodowa Fundacja Kobiet, która od kilkunastu już lat pomaga rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej zwraca się do Państwa z gorącym apelem o wsparcie dla pierwszej w Łodzi wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „Szansa”, która powstaje przy ul .Cieszkowskiego 2a, w Parku „Sielanka”. Fundacja od samego początku współorganizuje i wpiera ten projekt. Jednak bez pomocy z zewnątrz może on napotkać spore trudności realizacyjne.
Dlaczego? Założycielami spółdzielni socjalnej są osoby trwale bezrobotne i które poprzez pracę pragną wrócić do aktywności życiowej i zawodowej. Mają one znacznie mniejsze możliwości na starcie, niż inni. Dlatego warto im pomóc. Całe szczęście, że Międzynarodowej Fundacji Kobiet jako organizacji pożytku publicznego miasto użyczyło budynek z przeznaczeniem na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Niestety wymaga on kapitalnego remontu. Część prac została już przeprowadzona (m.in. dzięki sponsorom takim jak: PGE, Dalkia, Indesit, Toshiba, PKO BP, Dekoral, REAL, H. Skrzydlewska, Remondis, Zimny – Okna, Drzwi, Fasay, Castorama i wielu innych), ale do wykończenia budynku wciąż jeszcze wiele daleka droga.
Międzynarodowa Fundacja Kobiet zajęła się przygotowaniem merytorycznym: przeszkoliła wszystkich potencjalnych członków spółdzielni, przygotowała ich do prowadzenia biznesu. Niestety remont, a później wyposażenie budynku przy ul. Cieszkowskiego 2a wymagają sporych nakładów, toteż liczy się każde wsparcie: materialne i niematerialne. W spółdzielni zatrudnionych będzie 30- 40 osób, znajdzie się tam lokal gastronomiczny z tanimi posiłkami, punkt przedszkolny, punkt usług dla domu, miejsce pomocy dla seniorów, pogotowie krawieckie etc. Oprócz tego wygospodarowane zostaną dwa mieszkania socjalne dla osób, które chcą zmienić swoje życie.
Trzeba wierzyć w to, że projekt zakończy się powodzeniem. Jeśli Państwa firma prowadzi politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu i nie tylko dba o swoich pracowników , nie szkodzi środowisku ale angażuje się w wiele akcji wspomagających osoby potrzebujące pomocy – proszę o kontakt z Fundacją pod adresem: fundacja-kobiet@wp.pl lub biuro@fundacja-kobiet.pl
W podzięce za pomoc spółdzielnia „Szansa” oraz Fundacja Kobiet gwarantują medialną promocję Państwa instytucji, a przyszła spółdzielnia socjalna i jej działalność zostanie oddana pod kontrolę społeczną wszystkich darczyńców.